Motive pentru care merita sa mananci pizza

Pizza – un aliment îndrăgit în întreaga lume, preparat din aluat, sos de roșii, brânză și diverse topping-uri – conform informațiilor disponibile, a luat naștere în Italia la sfârșitul anilor ’70.

De atunci, pizza a ajuns să fie iubită de milioane de oameni din întreaga lume.

Chiar dacă este considerată o bombă calorică de multe persoane, acest tip de mancare oferă o mulțime de beneficii nutriționale.

Chiar daca am mai discutat despre pizza într-un articol anterior, vrem să întărim ideea și să vă prezentăm încă 8 motive pentru care pizza poate fi o alegere ideală.

1. Topping-urile de pizza pot fi surprinzător de sănătoase

Alegerea unei pizza care este încărcată cu legume și proteine bogate nutritiv poate furniza o cantitate mare de nutrienți de care o persoană are nevoie în dieta zilnică. Acest lucru a fost determinat în urma mai multor cercetări științifice prin care au fost realizate comparații între diferite tipuri de mâncare.

Când ne gândim la pizza, ne gândim în mod obișnuit la mâncare gustoasă, dar nesănătoasă. Pizza nu ar trebuie sa fie considerată junk food, așa cum este adesea prezentată. Pizza poate să reprezinte o masă echilibrată, existând o mulțime de modalități de a spori și nutriția acestei mâncări gustoase. Nu toate tipurile de pizza sunt create în mod egal.

2. Pizza poate avea o mulțime de proteine

Organismul folosește proteinele pentru a ajuta la funcțiile zilnice ale corpului. Potrivit studiilor, o felie medie de pizza are aproximativ 12 grame de proteine, în mare parte provenind din brânză și carne. Un adult ar trebui să consume 7 grame de proteine pentru fiecare 20 de kilograme din greutatea sa corporală, potrivit Academiei Naționale de Medicină.

Proteinele sunt un nutrient esențial pentru a vă ajuta să rămâneți sătui, plus că reprezintă elemente nutritive de bază pentru multe nevoi ale corpului. Fiecare persoană are nevoi diferite de proteine, dar acestea există. Pentru a afla cantitatea de proteine potrivită pentru tine, îți sugerăm să apelezi la un dietetician calificat.

Vrei sa mananci o pizza gustoasa?

Rezerva-ti locurile la Club Art in Baile Felix!

Acceseaza meniul de pizza

3. Pizza ajuta organismul să absoarbă licopenul – un antioxidant care se găsește în roșii

Licopenul este un antioxidant care poate se regăsește în fructele viu colorate, cum ar fi căpșunile, zmeura și roșiile. Roșiile sunt la baza majorității sosurilor pentru pizza. Oamenii consumă licopen pentru a ajuta la scăderea tensiunii arteriale și pentru a scădea nivelul ridicat de colesterol.

Licopenul este mai ușor de absorbit din roșiile gătite în comparație cu cele proaspete. O lingură de sos de pizza, cantitatea aproximativă dintr-o felie medie, conține aproape 2.000 mcg de licopen. Potrivit USDA, aceasta este echivalentul consumului unei jumătăți de cană de roșii cherry.

4. Vrei să mănânci o pizza sănătoasă? Mentine totul simplu

Aruncați o privire la meniurile multor lanțuri de pizza și veți găsi tot felul de garnituri care se extind mult dincolo de crusta standard: sos de roșii, brânză și șuncă. Pentru o felie mai hrănitoare, studiile sugerează să vă limitați la garnituri de bază, cum ar fi sosul și brânza.

Pizza, așa cum a fost concepută inițial, este destul de simplă. Ar trebui să aibă o crustă simplă, mult sos de roșii și un strop de brânză. Pizza conține un echilibru al acelorași trei nutrienți majori de care avem nevoie pentru a construi o masă bine echilibrată și satisfăcătoare, inclusiv carbohidrați, proteine și grăsimi. Crusta reprezintă carbohidrații, iar brânza conține proteine și grăsimi.

5. Evitați pizza cu blat gros și comandați în schimb una cu crustă subțire

Atunci când alegeți o pizza cu crustă subțire vă veți bucura de un preparat autentic, mult mai sănătos. Blatul gros, umplut cu diverse produse nu este la fel de gustos și nici nu vă oferă nutrienții de care aveți nevoie. Pentru a putea mânca oricâtă pizza într-un mod sănătos, este nevoie de un blat subțire și crocant.

6. Pizza este o masă bine echilibrată – chiar și pentru micul dejun

Nu contează la ce oră din zi mâncați pizza, aceasta poate fi în continuare o alegere de masă echilibrată. Și da, asta include și micul dejun. Când căutați un mic dejun echilibrat, căutați o combinație de proteine, carbohidrați și grăsimi. Pizza conține carbohidrați care sunt crusta, plus proteine și grăsimi, reprezentate de brânză.

Totuși, trebuie să menționăm că există opțiuni mai nutritive pentru micul dejun, cum ar fi o omletă vegetariană cu pâine prăjită din cereale integrale și un fruct. Cu toate acestea, există proteine și grăsimi care să echilibreze crusta de carbohidrați rafinați dintr-o felie de pizza.

7. Pizza făcută din crustă integrală de grâu are un impact nutrițional și mai mare

În unele pizzerii este posibil să aveți posibilitatea de a alege între aluatul de pizza obișnuit și aluatul de pizza din grâu integral. Pâinea integrală conține mai puțini carbohidrați decât pâinea albă și are un conținut mai mare de fibre care te face sa te simți sătul mai repede.

Dacă puteți, optați pentru o crustă de grâu integral pentru că mâncați mai multe fibre, plus vitamine și minerale suplimentare. Dacă o pizza bine echilibrată poate fi mâncată la orice oră a zilei, un blat din fibre este potrivit chiar și noaptea târziu.

8. Pizza vă poate ajuta să vă mențineți dieta

Atunci când mâncați sănătos în majoritatea zilelor, este în regulă să vă abateți de la dietă și să vă înfruptați din când în când dintr-o felie de pizza gustoasă. S-ar putea să vă ajute să duceți un stil de viață mai sănătos în general.

Țineți minte, o singură masă nu vă va face nesănătoși sau nu vă va face să luați în greutate. De asemenea, nu vă va face rău sau vă va distruge sănătatea. O parte din sănătatea ta este definită de media alimentelor pe care le consumi. Stresul de a mânca felia ta preferată de pizza, chiar dacă este doar o felie pentru iubitorii de carn, nu îți va ajuta sănătatea fizică sau sănătatea mintală.

În final, amintim că unul dintre cele mai sanatoase topping-uri pentru pizza este cel de legumele proaspete, deoarece conține vitamine, minerale și antioxidanți, care aduc o multitudine de beneficii pentru sănătate.

Indiferent de situație, preferințe sau dietă, noi vă invităm să descoperiți meniul nostru de pizza, cu disponibilitate atât în restaurantul Club Art din Băile Felix, Bihor cât și pentru livrare acasă sau la birou.

interior restaurant club art
Restaurant & Terasa

Te invitam intr-un cadru ambiental placut, alaturi de persoanele apropiate pentru a savura preparatele noastre de calitate.

AFLA MAI MULTE DESPRE RESTAURANT
organizare nunta club art
Sala de evenimente

Organizeaza-ti petrecerile de neuitat in cadrul salii noastre de evenimente. Echipa noastra iti va oferi servicii de calitate superioara.

DESCOPERA SALA DE EVENIMENTE

Despre autor: Club Art - Baile Felix

logo club art transparent e1635168174900